Ciekawostki o garderobie cesarzowej

Elżbieta była świadoma swojej niezwykłej urody, ale zdawała sobie też sprawę, że dzięki odpowiedniemu doborowi garderoby będzie w stanie jeszcze bardziej podkreślić swe wdzięki. Wiedziała, jaki krój i materiał może wprawić innych w zachwyt.

Pracowały dla niej wyłącznie najlepsze domy mody Wiednia. Nawet codzienne suknie Elżbiety były niemal dziełami sztuki, nad którymi pieczołowicie całymi tygodniami pracowały sztaby krawcowych. Jednak na najważniejsze okazje Sisi wybiera czołowego kreatora mody tamtych czasów, samego mistrza Charlesa Wortha, urzędującego przy paryskiej Rue de la Paix...

Ubierały się u niego także inne europejskie monarchinie oraz amerykańskie milionerki. Maestro potrafił nawet odmówić przyjęcia zlecenia, jeśli uznał, że dama nie ubiera się zbyt wykwintnie. Jednak to, że paryski projektant pracował dla cesarzowej Austrii pozostało do jej śmierci tajemnicą, ponieważ nie byłoby to dobrze widziane w austriackiej stolicy – mogłoby być uznane niemal za zdradę. Oczywiście Sisi nie musiała przyjeżdżać do Paryża, aby zlecić wykonanie sukni – to do Wiednia przyjeżdżali pracownicy Wortha, aby zdjąć miarę i dokonać wszelkich niezbędnych poprawek. Dziełem Wortha jest m.in. słynna tiulowa suknia zdobiona złotymi gwiazdami – uwieczniona na portrecie Winterhaltera – oraz suknia koronacyjna z 1867 roku, mająca średnicę niemal trzech metrów, zdobiona czarnym aksamitem, brukselską koronką i naturalnymi perłami.

.

.

.

.

.

.

Elżbieta z pewnością nie była klientką, którą łatwo było zadowolić. Każda suknia musiała leżeć idealnie, a na dodatek perfekcyjnie podkreślać atuty sylwetki cesarzowej. Gdy szyto dla niej suknię-amazonkę, Elżbieta siedziała na drewnianym koniu, mając na sobie suknię, i oceniała jej krój, przypatrując się swojej sylwetce w lustrze. Wszelkich poprawek dokonywano właśnie w takiej scenerii. Cesarskie krawcowe nie miały więc łatwo..

Garderoba cesarzowej przedstawia rozwój mody na przestrzeni XIX wieku. Kiedy młodziutka księżniczka bawarska przybywa na dwór wiedeński panuje moda na krynolinę. Zanim jednak zacznie się szaleństwo „stalowych klatek”, dających sukni odpowiedni kształt i średnicę do nawet trzech metrów, pod suknię zakładano wiele warstw sztywnych, wykrochmalonych halek. W okresie rozkwitu urody cesarzowej, a więc między jej 25 a 35 rokiem życia panuje moda na „drugie rokoko”. To właśnie w tym okresie powstaje najwięcej portretów Elżbiety.

Wkrótce potem damy zaczynają nosić turniurę – modną staje się szczupła, smukła sylwetka, podkreśla się biust i biodra, zaś tył sukni udrapowany jest dużą ilością materiału w formie trenu. Z czasem niewygodny „ogon” sukni się skraca, a ubranie staje się bardziej przylegające.

.

Turniura

.

Na przestrzeni lat zmieniają się także kolory sukien. Królowa Wiktoria zapoczątkowała wprawdzie modę na białe suknie ślubne, jednak w połowie XIX wieku wciąż nie był to jeszcze rozpowszechniony zwyczaj. Królewskie i cesarskie panny młode zakładały raczej suknie zdobione złotymi i srebrnymi ornamentami. Suknia ślubna Elżbiety wykonana była z mory i zdobiona srebrnymi haftami o motywach kwiatowych. Do dziś zachował się jednak tylko tren sukni. Po cesarskim ślubie została ona bowiem przekazana bazylice Maria Taferl w Dolnej Austrii. Srebrny haft przeniesiono na ornat kapłański. Zachowała się także biżuteria ślubna Elżbiety – filigranowy wieniec o motywach kwiatowych wykonany ze złota, wsuwki do włosów oraz brosza. Bukiet ślubny Elżbiety stanowiły białe róże. Więcej o sukni ślubnej Elżbiety przeczytacie tutaj.

.

 .

W młodości Sisi suknie farbowano naturalnymi barwnikami roślinnymi, stąd też ich kolory były przeważnie jasne i mało intensywne. Noszono wówczas beż, biel i barwy pastelowe. W 1854 roku, a więc w roku ślubu Elżbiety, zaczęto stosować barwniki anilinowe – smołowe. Wybór barw stał się szerszy – można już było założyć suknie w głębokiej czerwieni, błękicie i fiolecie. Także ulubiony kolor Elżbiety – fiołkowy – jest teraz możliwy do uzyskania. Elżbieta przepada za sukniami w bieli, czerni i fiolecie. Nosi chętnie suknie tiulowe i muślinowe, z czasem jednak preferuje cięższe materiały, takie jak brokat (srebrny lub złoty).

.

.

.

.

Jedna z niewielu jasnych sukien, jakie Elżbieta nosiła po śmierci syna, Rudolfa

.

.

Oczywiście nie bez znaczenia była też szczupła talia. A nikt nie miał mniejszej talii niż sama cesarzowa – niecałe 50 cm w obwodzie. Jednak to nie wystarczyło ambitnej monarchini. To właśnie Sisi przypisuje się wynalezienie tzw. „wiedeńskiej talii”, do uzyskania której konieczny był specjalny rodzaj gorsetu, który sznurowano… od boku. Gdy nakładano klasyczny gorset, sylwetka wydawała się szczuplejsza, gdy patrzyło się na nią z boku, a nie na wprost. W tym przypadku – odwrotnie. Talia Elżbiety wydawała się więc jeszcze szczuplejsza niż w rzeczywistości. Gorsety cesarzowej wykonane były z jedwabiu i mory i sprowadzane prosto z Paryża. Elżbieta nosiła je zaledwie przez kilka tygodni, po czym zamawiano kolejne..

Warto też wspomnieć, że akcesoria cesarzowej wykonane były z drogich materiałów – jedwabiu, koronek, macicy perłowej, kości słoniowej (parasolki, wachlarze), cienkiej skóry (rękawiczki), a także futra gronostaja (mufki i zimowe wdzianka)..

.

.

Cesarzowa nie była z pewnością uzależniona od mody, ale niewątpliwie inwestowała wiele czasu i energii, aby udoskonalić swój wizerunek. W końcu gra toczyła się o najwyższą stawkę – o reputację Pierwszej Damy Cesarstwa…

.

Na podstawie:

Kronen Zeitung Geschichte – Sisi (2016, str. 42-46)

2 uwagi do wpisu “Ciekawostki o garderobie cesarzowej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s