Zaginione klejnoty cesarzowej

Okazuje się, że tak naprawdę zachowało się niewiele oryginalnych przedmiotów, jakich używała cesarzowa Elżbieta. W muzeach możemy podziwiać jedynie repliki jej pięknych sukni. Nie wiadomo nawet, jak wyglądała jej suknia ślubna i co się z nią stało po dniu zaślubin. Zaginęły też… niemal wszystkie jej kosztowności.

.

.

.Gwiazdy we włosach

Najsłynniejszy portret cesarzowej Elżbiety autorstwa Winterhaltera rozsławił nie tylko legendarną urodę cesarzowej, ale też jej przepiękne diamentowo-perłowe gwiazdy, które wplatała w jej włosy. Na obrazie można dostrzec jedynie 9 z 27 ośmioramiennych biżuteryjnych gwiazd. Cesarzowa mogła je również nosić spięte jako diadem.

.

.

Elżbieta posiadała kilka tego typu zestawów gwiazd – zarówno ośmio-, jak i dziesięcioramiennych. Niektóre z nich zdobione były dodatkowo perłami. Ozdoby wykonywali na specjalne zamówienie cesarzowej jubilerzy dworscy Köchert oraz Rosette & Fischmeister..

.

.[hofburg.at]..

.

Można powiedzieć, że Sisi zapoczątkowała modę na diamentowe gwiazdy – wkrótce do grona wielbicielek tego rodzaju biżuterii dołączyła także księżna Walii, Aleksandra, i królowa Holandii (warto przy tym zaznaczyć, że w 2002 roku przyszła królowa Maxima miała w swoim ślubnym diademie kilka gwiazd pochodzących właśnie z tego okresu). Jednak żadna z nich nie miała tak bujnych włosów, jak cesarzowa Elżbieta, wobec czego nosiły je jedynie jak klasyczną biżuterię.

.

Aleksandra, księżna Walii

.

Sisi otrzymała swoją pierwszą gwieździstą tiarę już w 1854 roku jako prezent ślubny od Franciszka Józefa. Jednak historia okazała się niezbyt łaskawa zarówno dla pięknych klejnotów, jak i jej młodziutkiej posiadaczki. Bowiem gdy była cesarzowa Karolina Augusta (przyrodnia siostra arcyksiężny Zofii) chciała się dokładnie przyjrzeć owej tiarze, zahaczyła o nią koronkowym szalem, upuszczając ją na ziemię. Tiarę zreperowano w błyskawicznym tempie, aby Elżbieta się nigdy się nie dowiedziała o tym przykrym wydarzeniu. Świadkowie tego incydentu uznali to jednak za zły omen dla przyszłego cesarskiego małżeństwa. Jak się później miało okazać, istotnie nie był to dobry znak…

Na domiar złego, tuż przed samym ślubem, Sisi wysiadając z powozu potknęła się i zahaczyła diademem o drzwi powozu. Stało się to na oczach całej cesarskiej familii, która przyjmowała ją uroczyście przed zamkiem. To również poczytano jako zły znak dla przyszłej cesarzowej.

Perłowo-diamentowe gwiazdy można podziwiać dzisiaj w muzeum Madame Tussauds w Wiedniu – jednak należy pamiętać, że nie jest to oryginalna biżuteria cesarzowej…

.

 .

,

Większość gwiazd Sisi rozdała bowiem swoim ulubionym damom dworu (chociaż niektóre źródła zaprzeczają tej informacji) i swojej wnuczce-imienniczce, nazywanej pieszczotliwie Erszi (córce tragicznie zmarłego arcyksięcia Rudolfa). Należy dodać, że tuż przed wybuchem II wojny światowej Erzi zakopała całą kolekcję biżuterii w ogrodzie pałacu cesarskiego w Wiedniu. Po wojnie początkowo nie odnaleziono szkatułki, ale po jakimś czasie – dzięki zastosowaniu wykrywacza metali – w końcu udało się ją namierzyć. Okazało się jednak, że… w środku nie było już biżuterii. Co się z nią stało? Możliwości są dwie – albo została skradziona, albo sprzedała ją sama Erszi. Wiadomo, że nie ceniła wysoko tradycji swoich przodków. Rozwiodła się ze swoim pierwszym mężem, wstąpiła w szeregi partii komunistycznej, a w 1948 roku wyszła za socjaldemokratę, Leopolda Petzneka, czym zyskała sobie niechlubny przydomek „czerwonej arcyksiężniczki”..

.

Erszi

.

Trousseau Erszi z okazji jej pierwszego ślubu w 1902 r.

(gwiazdy Sisi – na górze i dole po prawej stronie)

.

.

Jednak to losy innej cesarskiej gwiazdy przeszły do historii. Diamentowa gwiazda z perłą została ona przekazana pewnej służącej i przechodziła z pokolenia na pokolenie. W końcu rodzina wypożyczyła ją Muzeum w Schönbrunnie, które w 1998 roku zorganizowało specjalną wystawę z okazji 100. rocznicy śmierci cesarzowej. Wtedy to właśnie doszło do spektakularnej kradzieży diamentowej gwiazdy, której dokonał pewien Kanadyjczyk. Co ciekawe, kradzież zauważono dopiero po kilku tygodniach, ponieważ sprytny złodziej zamienił oryginał na… replikę gwiazdy z muzealnego sklepiku z pamiątkami. Ujęto go dopiero w 2007 roku, zaś feralną gwiazdę ostatecznie odkupiło muzeum w Hofburgu.

Więcej o cesarskich gwiazdach przeczytacie w tym artykule..

 .

Mater dolorosa

Po tragicznej śmierci Rudolfa w 1889 roku Elżbieta niemal zawsze pokazywała się wyłącznie w czerni. Kolorowe suknie oddała swym córkom – Gizeli i Marii Walerii. Sisi nosiła odtąd także żałobną biżuterię wykonaną z gagatu, której spora część dotrwała do naszych czasów – głównie dzięki stosunkowo niskiej wartości rynkowej tego materiału.

.

.

.

.

Po raz ostatni Sisi pokazuje się publicznie w Budapeszcie w 1896 roku – z okazji 30. rocznicy podpisania porozumienia o utworzeniu Austro-Węgier. Naoczny świadek tego wydarzenia opisał Elżbietę w następujący sposób: „Czarna osłona twarzy, kaskada czarnych włosów. Czarne były jej perły, czarna suknia i czarny wachlarz. Wszystko czarne – tylko jej twarz biała jak marmur i tak bardzo smutna… mater dolorosa [matka boleściwa]”.

.

.

Tego samego roku parę cesarską odwiedzili car i caryca Rosji. Podczas uroczystej kolacji Sisi miała na sobie tiarę wykonaną z czarnych diamentów i czarnych pereł. Przypuszcza się, że po raz ostatni widziano tę samą tiarę na głowie ostatniej cesarzowej Austrii, Zyty, w roku 1950. Od tamtej pory ślad po niej zaginął.

.

.

Ostatnia cesarzowa Austri, Zyta (1950)

.

.

Zaginione w wojennej zawierusze

Pod koniec życia Sisi zrezygnowała z noszenia wystawnej biżuterii, toteż jej klejnoty przechowywano odtąd w szklanej szkatułce w skarbu cesarskim w tzw. gablocie nr XII. W 1918 roku ze względów bezpieczeństwa klejnoty miały zostać przewiezione do Szwajcarii na wyraźne polecenie ostatniego cesarza, Karola. Tak się jednak nie stało. Rzekomy przyjaciel Karola, Bruno Steiner i niejaki Alfons Sondheimer, jubiler z Berna, ostatecznie doprowadzili do tego, że klejnoty sprzedano, a złoto i srebro przetopiono. Zarówno po Steinerze i Sondheimerze, jak i cesarskiej biżuterii, ślad zaginął. Kilka największych diamentów, jak np. bardzo znany żółty diament florencki, czy dwa białe – tzw. badeński i frankfurcki prawdopodobnie przeszlifowano, aby nie można ich było rozpoznać.

.

Kopia diamentu florenckiego

.

.

Warto też wspomnieć inne elementy cesarskiej biżuterii, jak chociażby poniższy mało znany komplet należący do Sisi:

.

.

Pierwotnie całość stanowiła okazałą broszkę cesarzowej Marii Teresy, jednak już na początku XIX wieku przerobiono ją na 11 pomniejszych części, tworzących jeden zestaw. W latach 1875-1878 został ponownie przerobiony przez jubilera Koechert – tym razem na polecenie cesarzowej Elżbiety. Diadem Sisi charakteryzował przepiękny motyw bluszczu, zdobiony owocami wykonanymi ze… szmaragdów. Kamienie te zresztą zdobiły wszystkie elementy tego zestawu, tj. kolię, broszkę , dwie bransoletki i część wpinaną w suknię tuż pod dekoltem (corsage).

Wiadomo też, że Sisi nosiła niegdyś bransoletkę z podobizną Franciszka Józefa

.

.

.

a także zmarłej pierworodnej córeczki, Zofii:

.

.

Prawdopodobnie nie zachowały się też perły, które cesarz podarował Sisi jako podziękowanie za urodzenie następcy tronu:

.

*

.

.

.

.

.

..

Przyjrzyjmy się też uważnie poniższym portretom cesarzowej…

.

.

.

.

Wbrew pozorom to dokładnie ta sama tiara i kolia

– wysadzane rubinami lub szmaragdami

.

.

 .

.

A dziś?

Co nam pozostało? Kilka wiernych replik biżuterii, wysadzanych kryształami Swarovskiego. Wykonano je na podstawie starych fotografii i portretów cesarzowej. Pozostała zatem tylko nikła namiastka tego, czym niegdyś mogła się poszczycić małżonka jednego z najpotężniejszych władców Europy…

Ostatni portret Elżbiety, do którego pozowała osobiście, był obraz przedstawiający ją z okazji 25-lecia małżeństwa z Franciszkiem Józefem. 42-letnia wówczas Sisi miała na sobie suknię przetykaną złotem i obszytą futrem, a takż oszałamiający komplet z rubinów, należący niegdyś do… Marii Antoniny, córki cesarzowej Marii Teresy. Po wybuchu rewolucji francuskiej w 1789 roku biżuteria ta znalazła się ponownie w Wiedniu. W 1875 roku komplet został przerobiony przez dworskiego jubilera na życzenie cesarzowej. Znajdował się w jej własności, tylko ona sama miała prawo go nosić. Przepiękny komplet zaginął w 1918 roku i do dziś go nie odnaleziono.

.

.

.

Replika wykonana z kryształów Swarovskiego

,

 Biżuteria Sisi z okazji 25 rocznicy ślubu

.

.

.

.

.

.

Biżuteria koronacyjna

.

W Hofburgu przechowuje się dziś zaledwie cztery biżuteryjne ozdoby z prywatnej kolekcji Elżbiety. Zostały wykonane już po 1870 roku, a więc po wystawnej epoce krynoliny, kiedy to damy przywdziewały nieco skromniejsze suknie, wobec czego i ich biżuteria stawała się mniej okazała. Pośród nich znajdują się dwa klejnoty z motywem koniczyny oraz broszka w kształcie litery E. Czwartą kosztownością jest… wytworna broszka w kształcie wędki, której zapewne używano jako prowizoryczną agrafkę, służącą do podtrzymywania bielizny. Wtedy nie znano jeszcze dobrodziejstw gumki elastycznej wszywanej w ubrania…

Zachował się też mały biżuteryjny prosiaczek wykonany z różowych diamentów, który Sisi podobno nosiła ze sobą przez całe życie. Traktowała go jako swój talizman. Jednak i on nie uchronił jej przed tragicznym losem, jaki ją spotkał…

.

Diamentowy prosiaczek – talizman cesarzowej

.

 

Na podstawie B. Hamann „Cesarzowa Elżbieta” oraz artykułu „Sisi’s lost jewels” („The Crown Magazine”, 01/2016) – do którego uzyskałam dostęp dzięki uprzejmości Autorki bloga thequeen.blog.onet.pl, której niniejszym bardzo dziękuję!

3 uwagi do wpisu “Zaginione klejnoty cesarzowej

  1. nigdy nie myślałam, że biżuteria z czarnych klejnotów może być taka piękna. co prawda tradycyjne kamienie robią ogromne wrażenie, ale te są również imponujące.
    i nie ma za co, cieszę się, że mogłam pomóc 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s