Zaginiona suknia ślubna Sisi

Ceremonia ślubna cesarza Franciszka Józefa I i Elżbiety Bawarskiej odbyła się 24 kwietnia 1854 roku o godz. 16.00. w XIV-wiecznym kościele augustianów w Wiedniu. W tej samej świątynie wcześniej za wiktorię wiedeńską dziękował Jan III Sobieski, ślub brała cesarzowa Maria Teresa z Franciszkiem Stefanem, jej córka Maria Antonina z francuskim królem Ludwikiem XVI, wreszcie jej prawnuczka Maria Ludwika z Napoleonem. Ślubu udzielał kardynał arcybiskup Otmar Rauscher, znany ze swej tendencji do wygłaszania długich i kwiecistych kazań. W blasku tysięcy świec diamenty błyszczały jeszcze piękniej, zaś błyszczące oczy zakochanych wydawały się jeszcze bardziej wzruszone…

.

.

.

Para, która połączyła się węzłem małżeńskim w oświetlonym 15 tysiącami świec i udrapowanym czerwonym jedwabiem kościele Augustianów, była niesłychanie piękna. Wszystko to, ten luksus na najwyższym poziomie, połączony z ogromnym bogactwem i prawdziwie cesarskim przepychem, oślepiało oczy. Zwłaszcza, jeśli chodzi o biżuterię, można powiedzieć, że morze kamieni szlachetnych i pereł przepływało przed zdumionymi oczyma zebranych. Szczególnie diamenty w blasku tak sutego oświetlenia wydawały się pomnażać tysiąckrotnie i poprzez swoją kolorystykę czyniły magiczne wrażenie… 

(B. Hamann)

.

Warto również wspomnieć, że zaproszenia na cesarski ślub były równie imponujące, jak sama uroczystość:

.

.

.

Wedle opisu historyków Sisi w dniu zaślubin z Franciszkiem Józefem miała na sobie biało-srebrną suknię zdobioną haftami mirtu, uwieńczoną koroną z opali i brylantów. Ozdobę toalety miały stanowić szerokie falbany biegnące dookoła linii ramion, bardzo długi welon i równie pokaźny rozmiarami tren wykonany z białego tiulu. Na głowie panny młodej, pokrytej cudnym zwojem jej kasztanowych warkoczy, migotała kosztowna diamentowa tiara.

.

.

.

Mogłoby się wydawać, że suknia ślubna tak pięknej i sławnej cesarzowej, jak Sisi, powinna być przechowywana przez wieki i wystawiana na widok publiczny.  Niestety, tak się nie stało…

Prawdopodobnie Sisi miała na sobie w dniu ślubu poniższą biżuterię (wieniec ślubny, spinki i brosza wykonane ze złota):

.

*

A Panna Młoda być może wyglądała tak…

*

*

Wedle tradycji panna młoda przekazała swą suknię naddunajskiej bazylice Maria Taferl, gdzie przerobiono ją na ornat kapłański (znajduje się na nim oryginalny, szeroki na 30cm haft sukni przedstawiajace motywy kwiatowe). W 1857 roku (a zatem zaledwie trzy lata po weselu) ornat figutuje na liście inwentarzu kościoła, który pochodzi z roku 1882.

 

.

Ornat, noszony przez księży do roku 1950 (kiedy to w kościele wybuchł pożar i szata musiała być zreperowana), jest jedynym zachowanym źródłem, dzięki któremu możemy przypuszczać, jak w rzeczywistości wyglądała suknia ślubna, gdyż ceremonia zaślubin odbyła się w dosyć wąskim gronie rodziny, księży, służby i kręgów arystokratycznych oraz nie została uwieczniona na żadnym obrazie. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że para cesarska przebyła do kościoła Augustianów nie przez plac Józefa, ale poprzez specjalny korytarz bezpośrednio łączący go z Hofburgiem, tak więc „ludność” nigdy nie ujrzała świeżo upieczonej cesarzowej w pełnej krasie. Nie można więc w żaden sposób stwierdzić z pewnością, jak wyglądała suknia ślubna Sisi. Jak na ironię, istnieje wiele obrazów przedstawiających przypuszczalnie Elżbietę w dniu ślubu, jednak na każdym z nich Sisi ma na sobie zupełnie inną suknię. Ilustracje przedstawiające ceremonię nie mogą być uznane jako wiarygodne, ponieważ żaden z rysowników nie widział panny młodej, tak więc przy rysowaniu kierowano się najnowszymi trendami w modzie, nie zaś autentycznym wyglądem sukni. Z pewnością nie mogło być mowy, aby młodziutka Sisi miała na sobie suknię z głęboko wyciętym dekoltem, wszak taka moda nie uchodziła w arcykatolickiej cesarskiej Austrii, a właśnie w taki sposób wielu ilustratorów przedstawiło cesarzową.

.

.

Do dziś zatem nie wiadomo, jak dokładnie wyglądała suknia ślubna i z jakich materiałów została wykonana, ani też, co stało się z resztą cesarskiej szaty.  Według Katrin Unterreiner, kurator muzeum Sisi, według tradycji, to rodzice panny młodej byli odpowiedzialni za suknię ślubną, mogła być zatem wykonana w Niemczech, prawdopodobnie w Monachium, biorąc pod uwagę pochodzenie Elżbiety. Według ówczesnego zwyczaju, biżuteria oraz welon powinien był być przekazany bawarskiemu kościołowi Altötting,do którego przybywają liczne pielgrzymki.
Niewiele jednak wiadomo, ponieważ dla wiedeńskiego dworu dokumentowanie informacji dotyczących szat oraz sukni nie stanowiło widocznie priorytetu, w przeciwieństwie do archiwizowania wszelkiego rodzaju rachunków, recept etc.

Zachowały się jednak inne źródła (Martha Schad: Elżbieta i jej córki, gazeta wiedeńska z 24.04.1901), które dokumentują, że dopiero w 1901 roku dama dworu Sisi, Ida Ferenczy, przekazała część sukni ślubnej księżom kościoła Matthiaskirche w Budapeszcie. Owa budapesztańska szata kapłańska z Matthiaskirche istnieje do dziś, podbnie jak tzw. fragment trenu sukni ślubnej Sisi, które w 2000 roku wystawiło Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Jednakże trzy wspomniane elementy raczej nie pasują do siebie pod względem zdobnictwa ornamentów, co oznacza, że któryś z nich nie zdobił sukni ślubnej cesarzowej.
W 2007 roku szata wystawiona została w wiedeńskim Muzeum Sisi, które zwróciło się z prośbą o pomoc w odnalezieniu jakichkolwiek informacji w sprawie sukni cesarzowej.

W Internecie natknęłam się również na replikę cesarskiej sukni ślubnej, wykonaną przez węgierski Héjja salon, jednak wyglądam odbiega ona od przytoczonego przeze mnie wcześniej opisu, jednak „dopasowuje się” do zachowanego trenu cesarskiej sukni przedstawionego po prawej stronie zdjęcia. Ponadto przypomina suknię ślubną z ilustracji na górze tego artykułu

Kto wie, być może jest to najwierniejsza wersja oryginalnej sukni cesarzowej Elżbiety?

.

.

.

.

*

Przykładową replikę sukni ślubnej stworzyła także Pani Michaela Kolbmueller – można ją obejrzeć tutaj (na dole strony).

*

.

Zapraszam również do przeczytania mojego artykułu dotyczącego biżuterii cesarzowej Sisi!

*

2 uwagi do wpisu “Zaginiona suknia ślubna Sisi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s