Recenzja „SISI” (2009)

Zaraz po obejrzeniu niemieckiej wersji „Sisi” z 2009 roku postanowiłam podzielić się z Wami moją refleksją. Przede wszystki należy wspomnieć, że produkcja tego dwuczęściowego filmu wyniosła w sumie 11 milionów euro. Wszystko dopracowano co do szczegółu, sama aktorka grająca Sisi miała na sobie podczas filmu 40 różnych sukni, w tym także jedną ślubną i koronacyjną.

              

Uważam, że ten film jest naprawdę wart obejrzenia. To zupełnie coś innego niż trylogia z lat 50., jednak nie da się jednak uniknąć konfrontacji tych dwóch filmów. „SISI” powstała w innych czasach i w innym celu, niż SISSI – nie, aby zjednoczyć kraje niemieckojęzyczne i sprawić, by były dumne ze swej pięknej wyidealizowanej władczyni, lecz żeby pokazać sylwetkę prawdziwej cesarzowej.

Muszę przyznać, że aktorka grająca Elżbietę, Cristiana Capotondi, jest obdarzona wyjątkową urodą i osobiście uważam ją za odpowiednią do tej roli. Zwłaszcza, że ma „klarowne, błękitne spojrzenie Romy Schneider” – momentami jej twarz przybiera niemal identyczny wyraz, co Schneider. Obsadzenie głównej roli musiało być trudne – z jednej strony ma to być wszak prawdziwa cesarzowa, podobna do historycznej, z drugiej zaś nie da się uniknąć porównania do boskiej Romy. Cristiana jest kimś pośrednim pomiędzy cesarzową a Romy. Mimo tego ciężaru, jaki musiała ponieść aktorka, uważam, że poradziła sobie świetnie. Jest piękna i naturalna, taka, jaka była Romy, z łatwością sprawiła, że oglądanie jej na ekranie stało się przyjemne.

Nie mogę tego samego jednak powiedzieć o odtwórcy Franciszka Józefa – według mnie nie pasował do tej roli, ani wizualnie, ani tym bardziej swoją grą, którą oceniłabym jako nieco sztuczną, nie przekonuje swoim zachowaniem ani tyn, w jaki sposób mówi. Nie rozbudza takiej sympatii, jak Karlheinz Bohm. Jednak należy pamiętać, że historyczny cesarz również był „sztywny” i być może aktor ten dobrze go naśladuje.

W wywiadzie Cristiana powiedziała, że choć zna trylogię SISSI i miała świadomość, jak wspaniale zagrała cesarzową Romy Schneider, ona starała się skupić tylko na roli, a nie na porównywaniu się do Schneider. „Nie chciałam robić podobieństw, to byłoby bez sensu” – powiedziała Cristiana. Włoska aktorka naraża się na mniejszą krytykę niż Austriaczka, czy Niemka, gdyż u siebie we Włoszech jest już znana, a w niemieckich krajach ich własna aktorka mogłaby być nagminnie porównywana do Romy.

 
Zarówno Cristiana, jak i David, czytali wiele biografii o Franciszku Józefie i Elżbiecie, aby jak najlepiej odegrać te postacie.

Warto też wspomnieć, że para świetnie poradziła sobie z tym, że oboje grają w innych językach – Cristiana po włosku, a David po niemiecku. Mimo tego, oglądając film, ma się wrażenie, jakby tej bariery w ogóle nie było.

Uważam, że obsada do filmu została całkiem nieźle dobrana. Do najlepiej obsadzonych ról zaliczyłabym Cristianę Capotondi w roli Elżbiety, także aktorów grających: arcyksięcia Maksymiliana, Charlotte (bardzo podobna do pierwowzoru), Andrassyego, rodzinę Sisi (jedyne zastrzeżenie – Nene nie była blondynką!) oraz dzieci pary cesarskiej. 

Natomiast największe kontrowersje budzi rola Franciszka Józefa oraz arcyksiężnej Zofii i sądzę, że ich odtwórcy w „SISSI” (Karlheinz Bohm i Vilma Degischer) lepiej sobie z nimi poradzili. Chociaż arcyksiężna Zofia historycznie nie była aż tak demoniczna, jak to sobie wyobrażamy (taki wizerunek pozostał nam w świadomości dzięki SISSI). Faktycznie miala być władczą, lecz dbającą o losy Sisi i Franciszka, kobietą, co wynika chociażby z korespondencji pary cesarskiej i Zofii, więc być może złagodzenie tej roli oraz obniżenie wieku aktorki ją grającej (naprawdę Zofia miała ok. 50 lat, w momencie gdy Sisi zaczynała być cesarzową) zbliżyło ją bardziej do oryginału.

Plusem filmu jest to, że miłość Sisi i Franciszka została pokazana właściwie – delikatnie, wzruszająco i ze smakiem. „Sisi” wypada bardzo korzystnie na tle swej poprzedniczki, „Sophie, młodsza siostra Sissi”, po której to pozostał mi niesmak. Reżyserowi zabrakło smaku, by pokazać prawdziwą miłość i skupił się głównie na seksie, według mnie zupełnie niepotrzebnie przedłużając film na intymne zbliżenia, które kojarzyły mi się raczej z tanią telenowelą albo filmem pornograficznym, choć nie jestem przeczulona w tym temacie. Seks może być przedstawiony zmysłowo, ale bez zezwierzęcania go, wulgaryzowania. W SISI pokazana jest noc poślubna, ale nie jest to taki obraz, jak w „Sophie” – tutaj widz odnosi wrażenie, że jest to naprawdę miłość uczuciowa, a fizyczna jest jedynie jej dopełnieniem. Ta ostatnia nie jest w filmie pominięta, jak w Sissi z lat 50., lecz ukazana ze smakiem, nutą poezji i piękna uczucia, choć dla niektórych ich noc poślubna to… kicz.

Jeśli chodzi o tzw. prawdę historyczną, to określiłabym „SISI” jako stadium pośrednie między bajkową „SISSI”, a prawdą. Jest tam sporo przekłamań i koloryzowania fabuły –  fakty, które naprawdę nigdy nie miały  miejsca w rzeczywistości, np.:

odprowadzenie Elżbiety do ołtarza przez jej ojca (zrobiła to jej matka i tesciowa-ciotka), pocałunek podczas ceremonii ślubnej (to byłoby nie do pomyślenia!), noc poślubna spędzona w hofburskim ogrodzie, spotkanie Andrassyego przez Sisi w… Possenhofen, przyjaźń Sisi z Charlottą, nadanie imienia dziecku imienia Zofia przez oboje rodziców – historyczna Sisi nie miała nic do powiedzenia; przyjaźń z hrabiną Esterhasy – wymysł reżysera – Sisi nie znosiła tej kobiety i dopiero po kilku latach walki udało jej się doprowadzić do zwolnienia jej (w filmie hrabina wstawia się za Sisi u arcyskiężnej Zofii i potem rezygnuje ze swego urzędu).

Obecne są także przesunięcia chronologiczne, nagłe przeskoki czasowe (np. gdy umiera Zosia, Gisela jest niemowlęciem, a w II części filmu widzimy Sisi w żałobie, gdy Gisela jest już małą dziewczynką, mały Rudolf urósł również nadzwyczaj szybko w trakcie filmu; Sisi była obecna na balu maskowym, lecz nie spotkała tam Andrassyego, ale Paschera i nigdy nie ujawniła swojego prawdziwego imienia), dalej – Sisi śpi razem ze swymi dziećmi, co raczej nie miało miejsca, dzieci były pod ciągłą opieką babki; Sisi mówi do Zofii na „ty”, choć to naprawdę nie miało miejsca – do niej mówił „Pani” nawet cesarz. 

Poza tym, Ausgleich z Węgrami został przedstawiony w filmie jako zbawienie dla Austrii, podczas gdy faktycznie była to raczej osobista porażka Franciszka Józefa, poniżenie Habsburgów. Arcyksiężna Zofia nigdy nie poparła tej decyzji i ewidentnym błędem jest, że pokazano jej radość, tak jakby Austro-Węgry miały ocalić podupadającą monarchię.

Te przekłamania są do pewnego stopnia zrozumiałe – film w bardzo krótkim czasie pokazuje tak wiele faktów z życia cesarzowej, że aby nie był nudny i pokazał jak najwięcej, potrzeba było ingerencji w chronologię i fakty, a nie jest ona drastyczna.

 

Jednak, największym minusem filmu jest jego zakończenie. Odniosłam wrażenie, że reżyser na siłę, na koniec filmu „upakował” przegraną wojnę z Prusami, na co lekarstwem miało być zjednoczenie z Węgrami. Pertraktacje trwały faktycznie długi czas, tutaj wygląda to tak, jakby chciano na siłę skończyć film z ładnym akcentem i zaraz po scenie patetycznego przemówienia Elżbiety mamy już koronację. 

Podziwiam reżysera za to, że pokazał w tym filmie tak wiele, ale akurat ten bardzo istotny wątek mógł rozegrać znacznie lepiej, zwłaszcza, że tym zakończył 2-częściowy film. A nie wiadomo, czy i kiedy doczekamy się 3. części. Można było przedstawić ją tak pięknie, jak scena ślubu, wraz z przygotowaniami, ceremoniami. Reżyser ograniczył się do samego aktu koronacji i uroczystym wyjściem pary cesarskiej ze świątyni. Wzorowo pokazana jest ta scena w trylogii SISSI, to kilkuminutowy akt, z przepychem i pompą, scena ta była wspaniałym zakończeniem. Tymczasem, w SISI wygląda to tak, jakby… zabrakło czasu na ostatnią scenę. Cristiana miała na sobie wierną kopię oryginalnej sukni koronacyjnej, lecz przez krótką scenę nie można było jej oglądać zbyt długo…

Usprawiedliwieniem może być jedynie fakt, że postać Andrassyego przewija się przez cały film i można wyczytać między wierszami, że Sisi wyrobiła sobie własne poglądy w sprawie Węgier, a ostatnie sceny są tego ukoronowaniem, choć wciąż uważam, że zbyt mało czasu poświęcono tej scenie. 

 Jest też mnóstwo faktów, które nie zostały pokazane w „SISSI”, jak choćby mania ćwiczeń, spacerów, kąpięli, śmierć małej Zosi, narodziny i wychowanie Rudolfa, wątek Maksymiliana i Charlotty, sytuacja polityczna – zamach na Franciszka (choć ten miał miejsce na początku ’53 roku, gdy młodzi się jeszcze nie poznali, jak chce tego reżyser, ergo, Sisi nie mogła go wówczas odwiedzić w Wiedniu!), wojna piemoncka, pruska, arogancja polityczna Węgrów…

Bardzo podobała mi się scena, gdy ciężarna Sisi odwiedza sierociniec i mała dziewczynka mówi do niej z przepięknym uśmiechem: „Cesarzowo, Pani jest taka piękna!”, na co Sisi: „Nie, to Ty jesteś piękna, skarbie!”. A zaraz potem widzi, jak mały płaczący chłopiec jest zabierany do sierocińca w obecności jego matki, gdyż ojciec znajduje się w więzieniu za udział w powstaniu 1848 roku (kara 20 lat!). Jego płacz jest przejmujący i za każdym razem ta scena mnie wzrusza.

Podobnie jak cierpienie Sisi po śmierci małej Zosi (płacze nad jej ciałkiem) oraz płacz małego Rudolfa, który odwraca swoją twarz od matki, mówiąc, że prawdziwy żołnierz nie płacze i nikt nie może oglądać go w takim stanie… Dziecku nie wolno było płakać i przytulać matki, nie mówiąc już o ojcu… 

Wielkie brawa dla reżysera za ukazanie śmierci Zosi i walki Elżbiety o wychowanie Rudolfa. Tego zabrakło w trylogii SISSI, a jest to przecież niezmiernie istotne!

Film ten pokazuje fakty, które zostały pominięte w „SISSI”, nie psując jednocześnie, trzeba to przyznać, bajkowego klimatu filmu. Ogląda się go z przyjemnością, nie jest przesadzony – ani na wskroś realistyczny, ani przekłamany. 

Trylogia SISSI zawsze będzie miała swoje miejsce w kinematografii, będzie miała też swoje miejsce w sercach ludzi.
„SISI” 2009 powstała, aby odkurzyć ten stary obrazej słodkiej Sissi i – według mnie – to dobrze, bo wreszcie pokazany jest (niemal całkiem) prawdziwy obraz cesarzowej i na nowo rozbudzone zostało zainteresowanie niezwykłą cesarzową.

Gdy tylko dowiedziałam się, że zfilmowano niemiecki film o cesarzowej, podeszłam do tego bardzo sceptycznie, będąc przekonaną, że nic nie pokona nieśmiertelnej Sissi z Romy Schneider. 

Cesarzowa Elżbieta, Romy Schneider, Cristiana Capotondi i Yvonne Catterfeld jako Sisi

*

Komentarze widzów były różne, od zachwytu nową historią cesarzowej, poprzez neutralność, aż do zdecydowanej krytyki i ciągłego porównywania, że „SISI” nie dorasta starej trylogii do pięt albo, że jest to wciąż kicz tylko w innej postaci, inni jeszcze wytykają błędy historyczne i chronologiczne. Niektórzy odetchnęli z ulgą, że nastał koniec ery słodkiej Sissi-Romy, inni zaś utrzymują, że filmy Marischki są tak genialnie wykonane, że nowa produkcja po prostu nie umywa się do starej, mimo, że jest bardziej wierna prawdzie, to i tak nie pokazuje jej w pełni, a widzów nie porywa fabuła.

Początkowo byłam naprawdę bardzo sceptyczna, ale po obejrzeniu „SISI” w wersji niemieckiej zmieniłam zdanie. To piękna, ciepła opowieść o cesarzowej Elżbiecie, którą ogląda się z chęcią i zainteresowaniem. Nie brak tutaj prawdziwych emocji, łez, śmiechu, miłości, nienawiści; pięknych strojów i obrazu ówczesnego cesarstwa.
Nigdy jeszcze nie powstał tak intymny obraz cesarzowej, zarówno w sferze prywatnej, jak i oficjalnej.

„Cesarzowa Elżbieta jest mitem i my tego mitu nie chcieliśmy zburzyć. Mój film nie powinien być operetką ani żadnym remake’em. Chciałem uwolnic materiał od cukierkowej słodkości.” – powiedział rezyser i sądzę, że mu się to udało.

To nowe, świeże spojrzenie na cesarzową, która w istocie była bardziej współczesna niż wszystkie dotychczasowe produkcje filmowe to pokazały. W „SISI” mamy właśnie obraz nie porcelanowej lalki, ale prawdziwej kobiety, która żyła w XIX wieku, ale w rozumiemy ją doskonale także w XXI. Kobiety, która stoi po stronie swego męża, kocha go, ale nie jest marionetką.

            

Nawet, jeśli ten film nie powtórzy sukcesu „Sissi”, to uważam, że to wspaniale, że taki w końcu powstał! Przez ponad 50 lat w Niemczech nikt nie podjął się tego zadania. Rola hollywoodzkiej gwiazdy Avy Garder w Mayerlig i francuskiej aktorki Arielle Dombassle przeszły bez większego echa. „Sissi zbuntowana cesarzowa” – nie opowiadała bowiem tej historii w przekonujący sposób (zresztą sam w sobie nigdy nie był bardzo popularny), zaś „Mayerling” skupiał się na Rudolfie (i to też jest bardzo mocno przesłodzona opowieść, można by nawet pokusić się o nazwanie go IV częścią SISSI).

Warto jednak zaznaczyć, że zarówno SISSI, jak i SISI kończą się w miejscu, gdzie tak naprawdę Elżbieta powinna, według biografów, zmienić się w egoistyczną, narcystyczną cesarzową zajętą swoją urodą, końmi, poezją i podróżami. A to znacznie zmieniłoby jej obraz, zatroskanej o męża i lud, władczyni.

Ciekawa jestem, jak też reżyser poradzi sobie z tym problemem. Czekam niecierpliwie na zarówno na polską emisję „Sisi”, jak również na 3. część „SISI” kooperacji ZDF, ORF i RAI UNO. Film obecnie jest dostępny na Youtube.com

Tak na koniec, chciałabym też dodać, że nasza ocena tego filmu będzie zależała od jednego czynnika: czy jesteśmy prawdziwymi fanami cesarzowej Elżbiety, czy raczej bardziej zafascynowani Romy Schneider w roli słodkiej Sissi?

Jeśli należysz do tych pierwszych, to zapewne uznasz ten film za kolejną „bajkę” i będziesz raczej zawiedziony, gdyż film ten nie odcina się bardzo wyraźnie od starych filmów z Sissi. Docenisz na pewno, że pokazano wiele nowych faktów, których nie ma w trylogii, ale możliwe, że będziesz pragnąć filmu wiernego historii.

Jeśli jednak jesteś zafascynowany trylogią SISSI, a historia prawdziwej cesarzowej nie stoi dla Ciebie na pierwszym miejscu, to prawdopodobnie ten film przypadnie Ci do gustu. Jest to nowszy film, który wciąż utrzymuje bajkowy klimat i sprawia, że przyjemnie się go ogląda, a jednocześnie pokazuje wiele spraw, których nie było w trylogii z lat 50. Być może, jako mankament, uznasz grę i dobór aktorów i będziesz ich porównywał do „starej dobrej wersji”, ale to już kwestia gustu 🙂

Uważam, że reżyser miał naprawdę trudne zadanie zmierzyć się z mitem SISSI, a chcąc jednocześnie uwspółcześnić i pełniej pokazać życie cesarzowej. Nie zdecydował się na wierną prawdzie wersję, być może nie chciał, ale jestem przekonana, że ten film otwiera innym drogę do stworzenia filmu naprawdę wiernego prawdzie historycznej.

***

Zapraszam do nowej galerii przedstawiającej fotosy z planu filmowego „Sisi”!

W dużej mierze zawdzięczam je pomocy Patrycji, która użyczyła mi ogromny zbiór zdjęć cesarzowej, Romy Schneider oraz z tego filmu  🙂

***

Jak Wam się podoba ten film?

Zapraszam do komentowania i dzielenia się opiniami!   🙂

PS. Nie uważacie, że kadr z „Sisi” 2009 (Cristiana Capotondi, chłopiec grający Rudolfa) oraz zdjęcie z planu filmowego „Ludwiga II” 1972 (Romy Schneider wraz z synem Davidem) są bardzo podobne? 

W „Ludwigu II” Romy Schneider gra ponownie cesarzową Elżbietę, a towarzyszącego jej na planie filmowym synka właśnie przebiera w mundur austriacki. Taki sam nosił mały Rudolf…

Filmowy syn Elżbiety z „Sisi” (2009) bardzo przypomina syna Romy Schneider. A to znamienne, gdyż zarówno cesarzowa, jak i Romy straciły swoich ukochanych synów w strasznym wypadku (Rudolf – sprawa samobójstwa lub morderstwa w Mayerlingu, zaś David – zginął w wieku 14 lat, skacząc przez ostre ogrodzenie domu…)

                 

Inne filmy, traktujące pośrednio lub bezpośrednio o Naszej Bohaterce, to:

1955-1957: Trylogia „SISSI” (Romy Schneider, Karlheinz Boehm)


1968 Mayerling; reż. Terence Young; Ava Gardner, Omar Sharif, Catherine Deneuve

1972 Ludwig II; reż. Luchino Visconti; Romy Schneider, Helmut Berger, Trevor Howard

Tu cenna uwaga – Romy Schneider wciela się ponownie w Sissi, ale tutaj gra już prawdziwą cesarzową w sensie historycznym.

2004 Sissi – zbuntowana cesarzowa

2001 Sophie – młodsza siostra Sissi

2009 – Sisi (w roli głównej Cristiana Capotonondi) – emitowana jak na razie przez ZDF, do nabycia w oryginale także tutaj.

Ponadto nakręcono serial „Upadek Orłów” i „Arcyksiążę Rudolf”. Istnym mistrzostwem świata jest jednak musical „Elisabeth”. Istnieje również bajka animowana pt. „Księżniczka Sissi”.

***

Zachęcam również do lektury wywiadu z aktorami grającymi w „Sisi” (2009) – Cristianą Capotondi, Davidem Rottem i innymi!

 

28 uwag do wpisu “Recenzja „SISI” (2009)

 1. ~Danka

  Witam.Jestem Pani wierną czytelniczką . Bardzo interesuje się cesarzową Elżbietą i z zaciekawieniem czytam Pani bloga.Jeszcze nie oglądałam tego filmu ale teraz będę go szukać po internecie.PozdrawiamDanka

  Polubienie

  1. Jeanne

   Dziękuję za miłe słowa :-)niemiecka wersja filmu została, niestety, usunięta z portalu Youtbe.com, ale egzystuje tam jeszcze wersja po włosku.Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do dwóch nowych działów o urodzie cesarzowej!

   Polubienie

 2. ~emi_wit

  Cześć.Podobnie jak Ty interesuję się Elżbietą. Przeczytałam wiele książek na jej temat, nie tylko te nieliczne dostępne po polsku, ale i po angielsku i francusku. Za każdym razem, kiedy pojawia się film o niej, mam nadzieję, że wreszcie zobaczę PRAWDZIWĄ biografię. Niestety, zawsze się rozczarowuję.O ile „cukierkowość” trylogii z Romy Schneider mogę zrozumieć – czasy powojenne itp. (swoją drogą, na prawdę lubię te filmy, mają swój urok) o tyle bardzo denerwują mnie współczesne filmy. Wygląda to tak, jakby scenarzysta nie raczył zajrzeć do ani jednej książki biograficznej! :/ Jest w nich więcej wymysłów reżysera niż prawdy. Szkoda… Wygląda na to, że najlepiej opisuje życie Elżbiety musical „Elisabeth”. Historia opowiadana jest przez Luccheniego. Są w niej elementy fantastyczne – Śmierć jest jednym z głównych bohaterów… ale zarówno historia, jak i charakter Elżbiety oddane są na prawdę bez zarzutów. Jeśli nie widziałaś – polecam youtube ;)PS”Sisi – zbuntowana cesarzowa” to moim zdaniem najgorszy film jaki mógł powstać. Widziałam niemieckie fragmenty „Sisi” z 2009 na youtube i nie zachwyciły mnie (film „podpadł” mi szczególnie sceną z Andrassym na balu maskowym).No cóż, może kiedyś znajdzie się ktoś, kto stworzy dobry film o niej. Funkcjonuje „mit Sissi”, którego niestety nikt nie chce zburzyć.

  Polubienie

  1. ~Jeanne

   Dziękuję za Twój komentarz 🙂 Sama oczekuję filmu naprawdę wiernego prawdzie, ale ten mit ‚dobrej Sisi’ jest tak silnie zakorzeniony, że nie będzie to dla reżysera łatwe zadanie. A dla tego było to podwójnie trudne – w końcu musiał zmierzyć się z trylogią z Romy Schneider i był rozdarty pomiędzy ciągłe porównywanie jego filmu do trylogii Marischki, a dążeniem do przedstawienia prawdy. I tak naprawdę chyba niewiele jest takich, którzy by chcieli właśnie prawdziwy obraz Sisi, dla większości liczyło się to, czy aktorka pokona mit Romy Schneider, a nie jak wygląda napisana dla niej rola w porównaniu z prawdziwym życiem Sisi.Ten film jest wg mnie czymś pośrednim między prawdą a cukierkową SISSI. Nie burzy całkiem jej mitu, ale z drugiej strony pokazuje wiele faktów, których Marischka nie pokazał. Wydaje mi się, że decydująca tu będzie 3. część, gdyż tak naprawdę po koronacji węgierskiej Sisi osiąga apogeum tego, co moglibyśmy nazwać egocentryzmem, narcyzmem (mamy potem narodziny Walerii izolowanej do Wiednia, kult jazdy konnej, poezji i ciągłych podróży – społeczeństwo jej za to, delikatnie mówiąc, nie lubiło). Ten obraz pięknej i dobrej pani zostałby zburzony – jak na razie nie ma SISI cz. III, tak jak i nie powstała nigdy SISSI cz. IV – samorealizacja Elżbiety, jej Weltschmerz, żałoba po stracie syna aż do śmierci – tego jeszcze nie widzieliśmy.Myślę, że jeśli powstanie III część, to dopiero wtedy będzie można powiedzieć, czy ten film jest w pełni dobry, gdyż na razie pokazuje niepełny obraz cesarzowej, na dodatek trochę podretuszowany. Mimo wszystko polecam Ci jego obejrzenie :-)Może ktoś kiedyś pokusi się o film, który byłby wierny prawdzie historycznej i pokaże losy Elżbiety aż do jej śmierci? Mam taką nadzieję.

   Polubienie

 3. ~Agata

  Nakręcono naprawdę mnóstwo filmów o Elżbiecie. Niestety żaden nie pokazuje prawdziwej Sisi.Jedynie ostatni film,właśnie „Sisi” 2009 ukazuje historyczną Cesarzową.W filmie najbardziej podobała mi się ceremonia ubierania do ślubu oraz ćwiczenia:) Żałuje bardzo i przyznaję Tobie Jeanne rację-strasznie zepsuto zakończenie 2 części. Mogli pokazać jak Elżbiete wtedy czesano,ubierano(zupełnie jak w scenie ze slubem). Widzów interesują takie detale:) Jedynie w dokumentalnych filmach mogę zobaczyć, jak Sisi ćwiczy,jeździ konno,uczy się ubiera.Film „Sissi.Zbuntowana cesarzowa” uznaje za dosyc wiarygodny. Ukazany jest tam stosunek Elżbuety do męża jako matczynny,jak kłóciła sie z Zofią,jak Franciszek zdradza Sisi. Oczywiście,aktorka w ogóle nie była podobna do Elżbiety i miała okropne włosy. Ale miała zblizone wymiary do Elżbiety.Żaden film do tej pory nie ukazał przemiany Sisi-w narcystyczną,przepiękną kobietą ciągle podróżującą i zajmującą się Marią Walerią. Filmy które istnieją ukazują ją albo jako młodą cesarzową albo już dojrzałą Elżbietę. A ta pprzemiana jest istotna-zmieniło się wtedy jej całe życie. Przykre jest też to,że nie ma w filmach dokładnych odwzorowań historycznych-suknie,bizuteria. A włosy zawsze są jedynie do kolan,nigdy nie pojawiają sie do pięt. Oczywiście, Inne postaci są równie ważne jak ona,ale jej powinno sie poświęcic nieco więcej uwagi. Mam nadzieje,że w 3 części będzie ukazana Sisi taka jak historyczna-narcystyczna,z włosami do pięt, w sukniach i biżuterii z obrazów i fotografii,w zblizonych wymiarach ciała oraz pokazane jej ćwiczenia(bardziej zaawansowane), układanie fryzur itd. Z chęcia obejrzałabym taki film:)Pozdrawiam:)

  Polubienie

 4. ~piechu

  Jak na razie obejrzałem pierwszą część nowej wersji i pojawiło się w niej kilka nowych faktów z życia cesarzowej m. in. śmierć dziecka oraz nawiązanie przyjaźni z Karolem Ludwikiem, w drugiej części zdążyłem zaobserwować że pojawi się także postać jedynego syna pary cesarskiej Rudolfa, jednak muszę stwierdzić, że trylogia z lat pięćdzisiątych przypadła mi bardziej do gustu, a zwłaszcza rola młodziutkiej francuskiej aktorki austriackiego pochodzenia Romy Schneider, która zagrała postać cesarzowej brawurowo, mimo że seria z ubiegłego wieku jest gorszej jakości daje mi więcej westchnień i wzruszeń, a moją ulubioną sceną jest scena z mediolańskiego teatru La Scala i znakomicie wykonany „Chór Niewolników ” z opery Verdiego Nabucco. W trylogii również znacznie bardziej podobały mi się kostiumy, a zwłaszcza stroje cesarzowej przepięknie haftowane i wytwornie ozdobione suknie, jak również biżuteria której użyto w filmie a przede wszystkim diademy, korony, bransolety, broszki i naszyjniki niezwykły kunszt i mistrzowskie wykonanie, ale to kwestia gustu, każdy z nas ma inne upodobania a porównań niestety nie da się uniknąć;)

  Polubienie

 5. ~Ewka

  Przeczytałam Pani recenzję o filmie – jest bardzo dobra. Szczególnie podoba mi się, że nawiązuje Pani do wcześniejszej wersji filmu. Wprawdzie nie miałam okazji go obejrzeć, ale zachęciłam mnie Pani do poszukania tej starszej wersji

  Polubienie

 6. ~AngelikaWiernaFankaSissi2009 piszcie na skypa jeżeli macie ten film w wersji polskiej

  Cześć koffam ten film ale nigdzie nie moge go pobrać może ktos ma 2 częśći w wersji polskiej i mógłby mi je przesłać na skype jak tak to zapraszajcie na skype mój skype AngelikaWiernaFankaSissi2009Chodzi mi tylko o przesłanie pliku pliska

  Polubienie

 7. ~czytelniczka

  Witam! Właściwie nie widziałam nigdy trylogii „Sissi” z lat 50 niemniej jednak jestem oczarowana wersją z 2009 roku! Zaraz po obejrzeniu filmu wyszukałam Historię cesarzowej w internecie. Chciałabym jednak obejrzeć jeszcze raz tę produkcje ale na żadnej stronie nie mogę jej znaleźć… Czy znasz może jakieś strony (oprócz Chomikuj.pl Agaty) z tym filmem z napisami lub polskim lektorem? Bardzo proszę linki, będę niesamowicie wdzięczna!Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. ~Jeanne

   Hej, niestety na razie nie znalazłam nigdzie takiej wersji w internecie, ale sądzę, że to tylko kwestia czasu :-)na youtube jest po niemiecku, a jest jeszcze wersja z angielskimi napisami. Jeśli czegoś się dowiem, umieszczę info na stronce.PozdrawiamPS. Obejrzyj koniecznie starą wersję z lat 50., jak dla mnie te filmy są nie do podrobienia, absolutnie niepowtarzalne i urocze (choć przekłamane, z drugiej strony ta wersja też nie jest wolna od błędów: dla mnie tak samo kiczowate jest wtargnięcie SISSI-Romy Schneider w koszuli nocnej do Franciszka odbywającego spotkanie, aby go powiadomić o ciąży – jak i Sisi-Capotondi biegnącą również w koszuli nocnej za mężem, aby go publicznie pożegnać przy karocy…).W każdym razie, obie wersje warto obejrzeć, chociażby dla samego porównania.:-)

   Polubienie

   1. ~czytelniczka

    Dzięki za radę ;D na pewno przy chwili czasu obejrzę te starą wersje. a widziałaś może jeszcze te wersje z 2004 roku? Bo też zastanawiam się czy jest warta obejrzenia, bardzo lubie postać Cesarzowej Elżbiety choziaż pierwszy raz spotkałam się z nią kilka lat temu (teraz mam 16 lat) PS jeśli znadziesz taką wersje to proszę daj tu jakiś cynk ;D Pozdrawiam Czytelniczka 😉

    Polubienie

   2. ~Jeanne

    Hej :-)w tej chwili zarówno trylogia z ’55, jak i wersja z 2004 roku są dostępne na chomiku i na youtube, wyskoczy bez problemu po wpisaniu hasła w google 🙂 osobiście, Sissi 2004 oglądałam tylko raz; film według mnie nie jest może tragiczny, ale nie ogląda się go z taką przyjemnością jak starą wersję, czy tę najnowszą. Wszystko popsuła trochę drętwa fabuła i aktorka w roli Sissi, która mi to tej roli w ogóle nie pasowała.Nie radziłabym oglądać wersji z 2004 jako pierwszej, bo możesz się zniechęcić. Jednak – dla porównania – zawsze warto obejrzeć 🙂 może Tobie akurat się spodoba?A propos starej wersji, jestem prawie pewna, że Ci się spodoba, skoro wersja 2009 przypadła Ci do gustu; młodziutkiej i ślicznej Romy Schneider jako Sissi po prostu nie da się nie polubić :-)tak więc, życzę miłego oglądania i podzielenia się Twoją opinią o tych filmach 🙂

    Polubienie

   3. ~Jeanne

    „Sissi” (1955), „Sissi młoda cesarzowa” (1956), „Sissi losy cesarzowej” (1957); bez problemu do pobrania na wielu chomikach, w tym na chomiku Agaty :-)pozdrawiam

    Polubienie

 8. ~Caroline S-C

  Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam, nakręcone 3 cześć SISI ( z 2009r.) czyli po koronacji na królową Węgier. Jak tak, to dlaczego nie wyemitowano go razem z dwoma poprzednimi częściami na TVP 1 ?

  Polubienie

 9. ~czytelniczka

  Witam ;D Po twojej namowie obejrzałam Sissi z 1955 roku. (Niestety jeszcze nie całą) a kiedy tu ponownie weszłam zobaczyła link do polskiej wersji z 2009 roku i jestem ci ogromnie wdzięczna, że go tu umieściłaś! Obejrzałam pierwszą część (nie widziałam pierwszej części Sisi ’09 wcześniej) i zobaczyłam znaczne różnice między tymi dwoma produkcjami. Być może to czas jest przyczyną tych różnic. Nie mniej jednak uważam, że obie aktorki stanęły na wysokości zadania i wcieliły się w swoje role prawie idealnie. Myślę, że David Rott jest przystojniejszy niż Karlheinz Bohm 😉

  Polubienie

 10. ~karola

  Witam, film jest przepiękny, uważam że przebija trylogię. Bardzo urzekła minie muzyka skomponowana do tego filmu jak również elementy muzyki klasycznej wplecione niezwykle starannie. Ścieżkę dźwiękową Pina Donaggio już znam, jednak niestety nie mogę odnaleźć pozostałych utworów (np walc Elżbiety i Franciszka), jeśli ktoś zna te utwory bardzo proszę o tytułu i twórców karolinaszt7@wp.pl. PS: Blog jest fantastyczny, dużo informacji i źródeł. Szkoda, że stron poświęconych Sissi jest tak mało, to była niezwykła postać, która wniosła bardzo wiele do historii

  Polubienie

 11. Jestem fanka Sissi,pewnie dzikei tej bajkowej trylogiii zlta 50-tych ale film z 2009 roku tez bardzo mi sie podbał. Nawte jelsi jestw jakms topnie oderwany od parwdy istorycznje to jest wspaniała opowieścią. Chciałabym aby zobaczyć dalsze losy z ta aktorką 🙂 Nie dawno go znowu ogalądałam i prawde mówiąc nie wiem czy nie zaczynam tej roli lubić bardziej 🙂 w każdym bądz razie niesamowicie lubię Twoje wpisy 🙂

  Polubienie

 12. Przyznam szczerze, że nie widziałam pierwszego filmu o cesarzowej Sisi, ale już produkcję z 2009 roku obejrzałam. Film zrobił na mnie piorunujące wrażenie, pewnie z powodu pięknych ujęć, wiernych oryginałom kostiumów oraz cudownej roli głównej aktorki. Nie wnikałam w to, jak bardzo film odzwierciedla prawdziwe wydarzenia z życia cesarzowej i dopiero Ty wskazałaś mi rozbieżności pomiędzy biografią Sisi a jej filmową historią. Jakiś czas temu na kanale Polsat Historia (dawniej Discovery History) oglądałam dokument o cesarzowej, ale za żadne skarby nie mogę przypomnieć sobie tytułu…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s